Nejčastější chyby v potvrzení o zaměstnání

Vydáno: 2 minuty čtení

Jednou z povinností zaměstnavatele souvisejících se skončením pracovního poměru, DPČ a někdy i DPP je i povinnost vydat zaměstnanci potvrzení o zaměstnání (tzv. zápočtový list). V praxi zaměstnavatelé chybně vystavují potvrzení o zaměstnání pozdě, musí být vydáno při skončení zaměstnání, není možné si interně určovat delší lhůty (např. 8 dnů).

Potvrzení se musí vydávat i zaměstnancům odcházejícím do starobního důchodu, studentům na „brigádách” atd. Potvrzení se vystavuje zásadně pouze zaměstnanci, nelze jej vystavit např. novému zaměstnavateli na jeho vyžádání.

Zaměstnavatelé občas odmítají zaměstnancům potvrzení vydat, resp. podmiňují jeho vydání např. úhradou zaměstnancem způsobené škody, vrácením pracovních pomůcek apod., tyto obstrukce provádět nelze. Zaměstnavatel by neměl do potvrzení uvádět údaje nad rámec zákona, aniž by s tím zaměstnanec souhlasil (hodnocení práce apod.).

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.