Zkracování pracovní doby

Vydáno: 2 minuty čtení

Před blížícími se říjnovými volbami do Poslanecké sněmovny se opět objevují debaty o zkrácení pětidenního pracovního týdne. Podle ministryně práce a sociálních věcí Maláčové chce ČSSD nejprve prosadit 5 týdnů dovolené, a poté zkrátit pracovní dobu na 35 hodin, cílem by měl být čtyřdenní pracovní týden.

Automatizace a digitalizace podle ní naši společnost změní a stát na to bude muset reagovat. Pracovníci by měli i po zkrácení pracovní doby dostávat mzdu ve stejné výši. Podle ekonomů jsou úvahy o zkrácení pracovního týdne relevantní v zemích s vysokou mírou nezaměstnanosti, Česko by mělo podle nich počkat, až čtyřdenní pracovní týden zavede většina vyspělejších zemí Evropy. Politici by měli řešit především důchodovou a daňovou reformu apod.

Česká ekonomika podle ekonomů na čtyřdenní pracovní týden v plošném provedení nemá, mělo by jít o záležitost jednotlivých firem, zda pracovní dobu zkrátí, či nikoli.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.