Problematický daňový balíček

Vydáno: 2 minuty čtení

Poslanecká sněmovna schválila minulý týden daňový balíček (sněmovní tisk č. 910). Schválení takto rozsáhlé novely krátce před koncem roku je značně problematické, novela bude pravděpodobně zásadním způsobem upravena v Senátu (o úpravu Senát žádají nezvykle i vládní představitelé), Poslanecká sněmovna pak bude volit mezi svou verzí novely, verzí vrácenou Senátem či novelu nemusí schválit vůbec. Reálné jsou přitom všechny varianty.

K ukončení legislativního procesu dojde asi až v samém závěru roku. Zaměstnavatelé ani zaměstnanci tak na konci listopadu neví, jaké daně budou od nového roku platit. Přitom součástí novely jsou zpravidla samé pozitivní změny (zrušení superhrubé mzdy, zvýšení slevy na dani na poplatníka, stravovací paušál, zrychlení odpisů majetku atd.). 

Novela se ovšem stala především prostředkem politického boje, vůbec nebyla brána v úvahu realita (vysoce deficitní státní rozpočet), některé změny neprošly připomínkovým řízením (sleva na poplatníka nedělitelná 12). Podle KDP ČR je schválený balíček čítankovým příkladem toho, jak by se postupovat nemělo. A je to o to smutnější, že se tak děje v nejsložitější době, kterou tato země zažívá.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.