Zrušení daně z nabytí nemovitosti

Vydáno: 2 minuty čtení

Vláda schválila zrušení daně z nabytí nemovitých věcí ve výši 4 %, současně s tím se ale zruší možnost odpočtu úroků z úvěrů na bydlení ze základu daně z příjmů FO. Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí bude platné zpětně pro všechny, kteří nabyli nemovitost do vlastnictví od prosince 2019, kdo daň za nákup nemovitosti již zaplatil, bude si moci požádat o její vrácení.

Zrušení odpočtu úroků z úvěrů na bydlení bude platné až od 1. 1. 2022. Výhodná bude tato změna především pro investory, kteří kupují nemovitost na pronájem, ušetří daň z nabytí nemovitých věcí, odpočet úroků kvůli účelu využití nemovitosti uplatňovat nemohli. 

Naopak, tato změna bude nevýhodná především pro poplatníky kupující na úvěr novostavbu pro vlastní bydlení na hypotéku či družstevní bydlení na úvěr, tyto nákupy dani z nabytí nemovitých věcí nepodléhaly, přijdou ale o možnost odpočtu úroků.

Mírně výhodná bude změna zpravidla pro ty, co kupují nemovitost pro vlastní bydlení na úvěr, ušetří jednorázově na dani z nabytí nemovitých věcí, nebudou však moci dlouhodobě uplatňovat odpočet úroků ze základu daně z příjmů FO.

Přejete si dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.