Nejčastější chyby v daňových přiznáních

Vydáno: 2 minuty čtení

Nastal čas pro sestavování přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2019 (termín 1. 4. 2020), dovolíme si upozornit na nejčastější chyby v daňových přiznáních s příjmy především ze závislé činnosti, obdobně se může chybovat i při provádění ročního zúčtování daně. 

Mnoho poplatníků chybně uplatňuje slevu na manželku (manžela), do jeho příjmů (pro posouzení nároku na slevu) nezahrnují nemocenské dávky (např. PPM, nemocenské), podporu v nezaměstnanosti, PPM bývá zaměňována s rodičovským příspěvkem, který se do vlastních příjmů manželky pro účely uplatnění této slevy nezahrnuje. 

Častou chybou bývá duplicitní uplatnění daňového zvýhodnění na vyživované dítě oběma rodiči. Poplatníci někdy uplatňují tzv. školkovné v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku, úroky z hypotéky si uplatňuje ten, kdo není vlastníkem předmětu bytové potřeby, chybně se uplatňují i úroky z úvěrů na rekreační objekty (chalupy apod.).

Do základu daně se zahrnují chybně i mzdy neuhrazené do 31. 1. následujícího roku. Často se zapomíná i na podpis na daňovém přiznání a především u žádosti o vrácení přeplatku na dani.

Chcete dostávat týdeník s krátkými zprávami do svého e-mailu či plný přístup k souvisejícím článkům? Pořiďte si předplatné.