Dne 10. června se v prostorách Strakovy akademie uskutečnil kulatý stůl s názvem Rovnost žen a mužů v měnícím se světě, který pořádal Odbor rovnosti žen a mužů Úřadu vlády ve spolupráci se zmocněnkyní vlády pro lidská práva Klárou Šimáčkovou Laurenčíkovou a Otevřenou společností. Akce spojila přes 40 odbornic a odborníků z veřejného sektoru, byznysu a neziskovek, kteří diskutovali, jak zapojit muže do tématu genderové rovnosti a zvýšit zastoupení žen v rozhodovacích pozicích.
Zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková upozornila na sílící protigenderovou rétoriku, která často zpochybňuje význam rovnosti a diverzity. Zdůraznila, že zapojení vlivných mužů je klíčové: „Muži s politickou i manažerskou mocí mohou tyto změny prosazovat rychleji a účinněji.“
V rámci pracovního trhu zaznělo několik zásadních postřehů. Nejvyšší státní tajemník Jindřich Fryč upozornil na překážky, které mužům často brání zapojit se do péče o děti: „Péče má být společná. Pokud žena zůstává mimo trh práce, je to nejen ekonomicky neefektivní, ale i zjednodušující, protože dítě potřebuje oba rodiče. Mnozí muži chtějí pečovat, ale nastavení společnosti a nezřídka i pracovního prostředí jim v tom mohou bránit; tyto bariéry a stereotypy je třeba odstraňovat.“ Dodal rovněž, že zkušenost s péčí je pro pracovní trh naopak nespornou výhodou, neboť rozvíjí klíčové pracovní dovednosti: „Zkušenost s péčí posiluje. Z rodinného života si to přinášíme i do pracovního prostředí, ať už jde o empatii, loajalitu, schopnost řešit střety či zvládat zátěž.“
Diskutovalo se také o nutnosti zkrácení rodičovské dovolené a zavedení opatření pro lepší sladění pracovního a rodinného života. V Česku patří rodičovská dovolená k nejdelším v Evropě, což spolu s vysokým gender pay gap – téměř 18 % – nutí ženy zůstávat doma z ekonomických důvodů. Tato situace zároveň omezuje jejich uplatnění na trhu práce.
Zástupce byznysu, ředitel firmy Red Button Edu Luboš Malý, upozornil na potřebu boje proti sexistickým stereotypům přímo na pracovištích: „Ve čtyřech z deseti firem, kam přijdu, jsou vylepené sexistické plakáty žen. Porady jsou plné genderových stereotypů a projevů sexismu, jako je oslovování žen zdrobnělinami. A v tyto momenty je nutné zasáhnout. Nesmí se to dít. Pokud je někde plakát, musím ho ostentativně strhnout. Pokud se někdo na schůzce chová jako hulvát, musím ho zarazit,“ uvedl.
Závěrem kulatého stolu zazněla shoda, že k dosažení rovnosti je potřeba, aby se do změny aktivně zapojili muži v mocenských pozicích – a to jak v politice, tak na pracovištích. Zavádění flexibilních pracovních úvazků, pravidelné srovnávání mezd a podpora sdílené péče jsou nejen společensky žádoucí, ale i ekonomicky výhodné.
Kulatý stůl se uskutečnil v návaznosti na policy paper Muži a moc ve veřejné správě, který schválila Rada vlády pro rovnost žen a mužů a je k dispozici zde.
Zdroj: Vláda ČR, redakčně zkráceno