Úřad práce ČR evidoval k 30. červnu 2025 celkem 315 465 uchazečů o zaměstnání, což bylo o 595 méně než v květnu a o 42 781 uchazečů více než před rokem. Podíl nezaměstnaných ke konci června zůstal na 4,2 %, meziročně byl vyšší o 0,6 procentního bodu. Firmy nabízely téměř 98 700 volných pracovních míst, nejvíce v Praze a Středočeském kraji. Více jak třetina nových uchazečů se zaevidovala na úřadu práce online přes Klientskou zónu Jenda prostřednictvím webu nebo mobilní aplikace.
„Dlouhodobě nízká nezaměstnanost v České republice, která se v i červnu udržela na úrovni 4,2 %, spolu s rostoucí nabídkou volných pracovních míst znamenají, že zaměstnanci i nadále nacházejí na trhu práce své uplatnění. České firmy stále hledají nové pracovníky s odpovídající kvalifikací a v průměru jim nabízejí až o 12 % vyšší mzdu ve srovnání s jejich dosavadním zaměstnáním. O osm procent si pak mohou polepšit i ti, kteří nastoupí na novou pozici poté, co byli evidováni na úřadu práce,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
„Podíl nezaměstnaných osob v červnu zůstal na 4,2 % a Česká republika patří v rámci celé Evropské unie ke státům s nejnižší nezaměstnaností. Statistiky nám potvrzují, že nezaměstnanost i přes zapojení sezónních pracovníků spíše stagnuje, přitom ale počet volných míst, které firmy nabízí, nadále roste. Tato situace na trhu práce, kterou už sledujeme několik měsíců, setrvává jak v celé zemi, tak v jednotlivých regionech. Zároveň se nám daří v krajích reagovat na několik hromadných propouštění, při kterých pomáháme dotčeným zaměstnancům s tím, jak a kde hledat práci, jak napsat životopis i jak se připravit na výběrové řízení, ale ideálně je propojujeme s novými zaměstnavateli ještě před evidencí na úřadu práce,“ okomentoval generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
„V červnu zůstala míra nezaměstnanosti stabilní a řada firem se před začátkem letních prázdnin snažila doplnit stavy sezónními pracovníky, zejména v odvětvích jako zemědělství a cestovní ruch. Kvůli dovoleným a s tím spojeným provozním omezením se výběrová řízení často přesouvají až na konec léta a začátek podzimu, zároveň i kandidáti takto odkládají hledání nového zaměstnání, pokud je nenutí jejich finanční situace. Tato kombinace faktorů vede k celkovému zpomalení pohybu na trhu práce a stagnaci. Dlouhodobě silná poptávka přetrvává v IT, zdravotnictví a sociálních službách, zejména kvůli postupně stárnoucí populaci. Podobně je tomu ve výrobě, technice a řemeslných profesích, kde se i nadále projevuje akutní nedostatek kvalifikovaných pracovníků se znalostí moderních technologií,“ doplnil Martin Jánský, generální ředitel společnosti Randstad Česká republika.
Celá tisková zpráva je ke stažení zde.
Zdroj: Úřad práce ČR