Otázky a odpovědi - strana 2

Počet vyhledaných dokumentů: 59
Počet vyhledaných dokumentů: 59
Společnost s. r. o. v roce 2021 nepřispěla svým zaměstnancům na stravování - ani stravenkami, ani nepoužila stravenkový paušál. Nyní se ekonomická situace společnosti zlepšila, může společnost zpětně - to znamená od ledna 2021 - vyplatit svým zaměstnancům stravenkový paušál do října?
Vydáno: 19. 10. 2021
Zaměstnanec pracující na DPČ 2 dny v týdnu po 5 hodinách. Je možné zaměstnanci poskytnout stravenkový paušál a příspěvek zaměstnavatele na penzijní připojištění?
Vydáno: 06. 10. 2021
Vytváříme směrnici pro poskytování stravenkového paušálu, Můžeme si sami stanovit, že nárok bude po odpracování směny , která trvala min. 4 hodin ne 3 hodiny? Nemusí se uvádět těch 11 hodin pro nárok dalšího nároku? Chtěli bychom jen za 1 směnu 75 Kč a nespecifikovat délku směny. Účinnost lze určit pouze od 1. 1. 2022 a nemusí se udávat do kdy platí, aby měla neomezenou platnost do další změny? Směrnice bude upravena dle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění, a zákonem č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění. Jsme obec, stačí uvést toto? Dále chceme uvést nárok 5 dní v týdnu, nárok pro veškeré zaměstnance zaměstnavatele s výjimkou zaměstnanců, kteří pro zaměstnavatele vykonávají práci na základě dohod konaných mimo pracovní poměr. Máme uvolněného starostu, stačí uvést „veškeré zaměstnance“, nebo ho máme specifikovat zvlášť? 
Vydáno: 29. 09. 2021
Zaměstnavatel od 1. 1. 2021 vyplácí svým zaměstnancům stravenkový paušál. Zaměstnanci mají rovnoměrně rozvrženou pracovní dobu (Po-Pá/40h). Ve vnitřím mzdovém předpisu stanovili výšku stravenkového paušálu na 75 Kč za odpracovanou směnu s tím, že musí odpracovat alespoň 3 hodiny ve směně. 1. Má nárok zaměstnanec na stravenkový paušál i za mimořádnou směnu, předem naplánovanou? O tuto směnu odpracuje v následujících měsících méně. 2. Když by za tuto mimořádnou směnu čerpal náhradní volno, má nárok v daném měsíci na stravenkový paušál? 3. Jednalo by se o přesčas, je splněna podmínka odpracování 3 hodin ve směně, náleží mu za tuto směnu stravenkový paušál? 4. V případě, že by neměl a zaměstnanec nárok na stravenkový paušál a i přesto mu ho zaměstnavatel vyplatil, jednalo by se pouze o nedaňový náklad nebo by se musel zvýšit vyměřovací základ ZP/SP/daň?
Vydáno: 21. 09. 2021
Zaměstnáváme i zaměstnance na zkrácený pracovní úvazek. Je v tomto případě možné poskytnout stejný příspěvek (stravenkový paušál) jako při plném pracovním úvazku? Jak dlouhá musí být směna pro poskytnutí příspěvku (stravenkového paušálu)? Je možné poskytnout zaměstnanci příspěvek (stravenkový paušál do výše 75,60 Kč) osvobozený od daně z příjmů ze závislé činnosti i v případě, že odpracuje pouze část stanovené směny, ať už z důvodů pružné pracovní doby, čerpání půl dne dovolené, návštěvy lékaře, nástupu na nemocenskou v průběhu směny apod.? Ve vazbě na tyto případy se setkáváme s rozdílnými názory. 
Vydáno: 08. 09. 2021
Společnost svým zaměstnancům poskytuje peněžitý příspěvek na stravování. 1. Může zaměstnavatel poskytovat tento příspěvek i prokuristovi, který má uzavřenou pouze smlouvu o výkonu funkce prokuristy, pokud bude mít ve smlouvě vymezen rozsah pracovní doby pro výkon funkce, kterou bude zároveň vykazovat v měsíční evidenci pracovní doby? 2. Odměna prokuristy je stanovena jako pevná měsíční odměna. Dle podmínek smlouvy má prokurista nárok na 20 pracovních dnů placeného volna. Bude v evidenci pracovní doby vykazovat čerpání tohoto pracovního volna? Pokud ne, má nárok na peněžitý příspěvek na stravování za dny placeného volna?
Vydáno: 09. 08. 2021
Příspíváme zaměstnancům na stravování stravenkou ve výši 100 Kč, z toho 55 Kč dáváme do daňově uznatelných výdajů firmy a 45 Kč doplácí zaměstnanec a i na jeho straně je to daňově osvobozeno. Problém vzniká při přesčasové práci, tj. pokud podle vnitropodnikových směrnic pracují zaměstnanci déle než 12 hod mají nárok na 2 stravenky. Nevím zda mohu dát do daňových výdajů firmy za tuto delší směnu 2x55 Kč = 110 Kč nebo je to limitováno 70 % hranicí stravného (75,60 Kč) a zda je to i na straně zaměstnance osvobozeno. Také nevím jestli bychom si při poskytování dvou stravenek na delší směnu pomohli přechodem na stravenkový paušál, tam by asi nastal problém opačný – u zaměstnavatele není limitace žádná, ale u zaměstnance by od daně osvobozeno bylo jen do výše 75,60 Kč. Prosím o vysvětlení, jak to s tou limitací 75,60 Kč tedy vlastně je.
Vydáno: 20. 05. 2021
Zaměstnanec má 40hodinovou rovnoměrně rozvrženou týdenní pracovní dobu (pondělí až pátek). Ve 4/2021 byl v práci ve svátek - 5. 4. 2021, kde odpracoval celou 8hodinovou směnu. Může za tento den práce ve svátek dostat peněžitý stravenkový paušál? Předpokládám, že se nejedná o přesčas, když svátek vyšel na pracovní den - pondělí.
Vydáno: 06. 05. 2021
Zaměstnanec má 40hodinovou rovnoměrně rozvrženou týdenní pracovní dobu. Ve 3/2021 měl odpracovat 23 pracovních směn. Byl ale v práci i jednou v sobotu, kde odpracoval celou 8hodinovou směnu. Celkem tedy v březnu odpracoval 24 směn (8 hodin přesčas). Může dostat peněžitý stravenkový paušál za všech 24 směn, nebo má nárok pouze za 23 směn? Zarazila jsem se u pojmu směna podle § 78 odst. 1 písm. c) zákoníku práce (směna je část týdenní pracovní doby bez práce přesčas).
Vydáno: 05. 05. 2021
Zaměstnancům poskytujeme stravenkový paušál v celkové výši Kč 110 (75,60 + 34,40). Pokud bude zaměstnanec čerpat 1/2 dne dovolené (4 hod.) má také nárok na strav. paušál, ale z celkové částky Kč 110 se mu bude srážet daň, sociální i zdravotní pojištění?
Vydáno: 03. 05. 2021
1. Organizace poskytuje stravenkový paušál ve výši 70 Kč. Lze poskytnout tento paušál i zaměstnanci, který pracuje 40 hod týdně, pravidelně 8 hod denně, a) v den, kdy neodpracoval 30 minut z důvodu odchodu k lékaři, b) v den, kdy neodpracoval 5,5 hodiny z důvodu návštěvy lékaře? Obecně: Platí, že pokud bude odpracovaná doba z jakéhokoliv důvodu kratší než plánovaná směna, zaměstnanci sice náleží stravenkový paušál, ale podléhá zdanění? 2. Organizace poskytuje stravenkový paušál ve výši 70 Kč. Může organizace zaměstnanci poskytnout stravenkový paušál osvobozený od daně ze závislé činnosti, který by si mohl zaměstnavatel daňově uplatnit v případě zkráceného pracovního úvazku: a) 12,5 hodiny týdně (2,5 hod denně,) b) 17,5 hodiny týdně (3,5 hod. denně). 3. Zaměstnanci pracují na pružnou pracovní dobu s pevnou částí od 9–14 hodin. Týdenní fond pracovní doby je 40 hodin. Jak v tomto případě posoudit, že zaměstnanec odpracoval celou směnu a může mu být poskytnut za tuto směnu stravenkový paušál osvobozený od daně z příjmu?
Vydáno: 27. 04. 2021
Zaměstnavatel si stanovil podmínku pro poskytování stravenkového paušálu pro své zaměstnance takto - zaměstnanec má nárok na peněžitý příspěvek na stravu za skutečně odpracované směny, a to mininimálně 4 odpracovaných hodinách za směnu včetně přesčasů. Je tento způsob akceptovatelný? Bude se jednat u zaměstnance (jeho pracovní úvazek je 7,5 hod. denně) po odpracování části směny (např. 4 hodin) o daňově osvobozený příjem?
Vydáno: 16. 04. 2021
V případě zlepšení stavu objednávek ve 2. čtvrtletí 2021 a s ním spojeného návratu k ziskovosti zvažuje s. r. o. zavedení stravenkového paušálu. Je možno jej zaměstnancům poskytnout i zpětně, tedy např. paušál za leden až březen 2021 spolu s dubnovou výplatou? A v případě opětovného zhoršení ekonomické situace zase poskytování stravenkového paušálu přerušit?
Vydáno: 07. 04. 2021
V současné době máme zaměstnance střídavě na home office, považuje se práce z domova za odpracovanou směnu a má zaměstnanec při práci z domova nárok na stravenkový paušál?
Vydáno: 28. 03. 2021
Zaměstnanci mají stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin. Ve firmě je třeba ještě zajistit sobotu (obchod) v rozsahu 5 hodin. Zaměstnanci s prací v sobotu souhlasí, domlouvají se mezi s sebou, kdy kdo na jakou sobotu přijde. Vyrovnávací období je měsíc. Pokud si tedy zaměstnanec nevybere za odpracovanou sobotu náhradní volno, je považována za přesčas. Lze tento postup považovat za správný? A má zaměstnanec nárok na stravenkový paušál za takto odpracovanou sobotu?
Vydáno: 12. 03. 2021
Směna našich zaměstnanců trvá 8 a půl hodiny. Je běžnou praxí, že po odpracování 5 nebo 6 hodin jsou vysláni zaměstnavatelem a odjíždějí na pracovní cestu v délce trvání více 12 hodin. Mají zaměstnanci v těchto případech nárok na stravenkový paušál a zároveň na stravné?
Vydáno: 03. 03. 2021
Pracovník odpracuje v jednom dni směnu od 7-15:30 hod., v 16 hod. nastoupí na pracovní cestu, která trvá do dalšího dne. Je možno mu poskytnout za odpracovanou směnu stravenkový paušál (stravenku) a za dobu, kdy byl na pracovní cestě (delší než 5 hod) stravné? Prosím o uvedení příkladů, kdy má zaměstnanec nárok na stravenkový paušál (stravenku) a stravné v jeden den. 
Vydáno: 22. 02. 2021
Pokud se obchodní společnost rozhodne, že bude části zaměstnanců poskytovat stravenkový paušál např. ve výši 60 Kč na den, dále části stravenky v nominální hodnotě výši 80 Kč, kde bude bude příspěvek za společnost také celkem 60 Kč, z části ve výši 55 % do nákladů, z části ze sociálního fondu, zbylou část (20 Kč) uhradí zaměstnanec. Existuje při nastavení výše stravenkového paušálu nějaká vazba na výši stravného, které společnost určí pro časový úsek 5-12 hod trvání služební cesty pro rok 2021, tzn. zda se výše stravenkového paušálu musí odvozovat od výše stravného pro daný rok, jak jej určí obchodní společnost pro dané období?
Vydáno: 18. 02. 2021
Od 1. 1. 2021 se v souvislosti se zavedením „stravenkového paušálu“ změnilo i ustanovení § 6 odst. 9 písm. b) a § 24 odst. 2 písm. j) bod 4) zákona o daních z příjmů. Prosím o potvrzení či vyvrácení mnou přijatých závěrů, kdy zaměstnavatel poskytuje zaměstnanci: 1) nepeněžní plnění ve formě stravenky nebo přímé úhrady za jídlo, 2) ve formě vyplaceného stravenkového paušálu. V obou modelových případech bude částka hrazená zaměstnavatelem 100 Kč. Ad 1) Na straně zaměstnavatele bude daňově uznatelná částka 55 Kč a nedaňová položka 45 Kč. V souladu s § 6 odst. 9 písm. b) ZDP pak nemusí zaměstnanec ani od 1. 1. 2021 nic přidaňovat, přičemž ani nedaňová část 45 Kč nebude podléhat odvodům pojištění. Pokud zaměstnavatel nepožaduje od zaměstnance ani úhradu nedaňové části, je vše u zaměstnance vyrovnáno. Od 1. 1. 2021 se tedy v tomto případě nic nemění. Ad 2) V případě stravenkového paušálu bude celá částka 100 Kč u zaměstnavatele daňově uznatelná, přičemž u zaměstnance bude částka 24,40 Kč (přesahující 70 % ze 108 Kč - stravné 5-12 hod.) dodaněna a současně bude podléhat odvodům pojištění. Jsou mé úvahy v těchto případech správné?
Vydáno: 18. 02. 2021
Limit pro příspěvek zaměstnavatele (s. r. o.) na stravenkový paušál je pro rok 2021 ve výši 75,60 Kč za směnu. Pokud se zaměstnavatel rozhodne zaměstnanci dát příspěvek vyšší, bude rozdíl u zaměstnance dodaňován a bude z něj odváděno SP a ZP. Bude pro zaměstnavatele v takovém případě daňově uznatelný náklad: 1) Stravenkový paušál v celé poskytnuté výši bez omezení na základě nároku na stravenkový paušál uvedený ve vnitřním předpisu nebo pouze do výše limitu osvobozeného plnění na straně zaměstnance? 2) ZP a SP hrazené zaměstnavatelem ze stravenkového paušálu převyšujícího limit 75,60 Kč?
Vydáno: 17. 02. 2021