Otázky a odpovědi

Nařizuje legislativa zaměstnanci oznámit zaměstnavateli, že mu byl přiznán důchod a předložit patřičné rozhodnutí o přiznání důchodu – starobního, předčasného starobního důchodu bez výplaty, vdoveckého/vdovského? Jaký konkrétní předpis se na tuto oznamovací povinnost vztahuje a jaká je lhůta pro sdělení zaměstnavateli.
Vydáno: 02. 11. 2023
Vztahuje se na zaměstnance, který požádal o předčasný starobní důchod bez výplaty (s uvolněním výplaty až v den dosažení řádného důchodového věku), na období od přiznání tohoto předčasného důchodu, až do dovršení řádného důchodového věku, povinnost dodržovat minimální vyměřovací základ z platby zdravotního pojištění, pokud v tomto období vykonává zaměstnání, které zakládá účast na sociálním pojištění? Kdy se v tomto případě ohlašuje kód D na zdravotní pojišťovnu? 
Vydáno: 16. 02. 2023
Máme několik zaměstnanců, kteří požádali o předčasdný důchod - bez výplaty. Někteří mají nárok na řádný starobní důchod v roce 2023, někteří až v březnu 2024. Podle dostupných informací, pokud nadále bude zaměstnanec pracovat, budou mu započteny jeho příjmy do vyměřovacího základu, ale je zde otázka, budou příjmy započteny v plném rozsahu, nebo jen jako "důchodci ", kdy se již vypočtený důchod navýší o minimální částku (u pracujících důchodců se vždy po přepočtu zvýšil důchod o max. 100 Kč. Ptám se hlavně o zaměsnance, kteří májí celkem vysoký hrubý příjem, zda je to i pro ně vhodné požádat o předčasný důchod bez výplaty. S tím, že po dovršení věku na řádný starobní důchod a uvolnění vyplácení budou nadále pracovat. Děkuji za odpověď.
Vydáno: 28. 11. 2022
Náš zaměstnanec si požádal o předčasný důchod od 31. 12. 2022 bez výplaty. Na základě čeho prý může pracovat dále, když je to předčasný důchod? Jak zjistíme, zda výplatu nezačal pobírat a tedy nesmí pracovat při předčasném důchodu? Kdy máme vyplatit odměnu z FKSP při prvním odchodu do důchodu, v termínu přiznání předčasného důchodu nebo přiznání výplaty?
Vydáno: 14. 11. 2022
Klient nastoupil v roce 2017 do předčasného důchodu, dnes již má nárok na starobní důchod, naskytla se možnost a chce ještě pracovat, má nárok po odpracování dvou let o přepočet důchodu nebo se přepočet předčasných důchodců netýká?
Vydáno: 15. 07. 2022
Občan CZ se přestěhuje do ciziny. Zde pracuje, žije, získá druhé občanství. Pro nárok na důchod CZ se postupuje stejně jako u tuzemce. Tedy předčasný důchod 2 rok ? Krácení vyměřovacího základu 1,5 % za každých 90 %? Základní důchod stejný a vyměřovací základ také stejný? 
Vydáno: 10. 01. 2020