Senát schválil zásadní novelu zákona o důchodovém pojištění, která zavádí řadu změn. Jejich cílem je zajistit dlouhodobou udržitelnost penzijního systému a reagovat na demografické výzvy. Jedná se o zákon, který si žádala demokratická situace, státní pokladna, ale i desítky let trvající volání. Jak probíhalo jednání a jaké konkrétní úpravy nás čekají?
Při exkurzi do minulosti je nutné si uvědomit souvislosti mezi ochranou zaměstnanců a ochranou zajištění důchodu. Zajímavé, poučné a v současné době i aktuální je, že vznik důchodů se vztahuje ke konci 19. století a šel ruku v ruce s industrializací. Starobní důchody se v našem prostoru objevily v roce 1907 a odchod do důchodu byl v té době v 65 letech. Obrovskou roli hrály zaměstnavatelské penzijní fondy a samotní zaměstnavatelé. Až do komunistického puče fungovaly tři základní pilíře – role zaměstnavatele, osobní odpovědnost jednotlivců a kapitálový systém. Za socialismu byl důchodový systém založen na státním a průběžném financování, což znamenalo, že pracující obyvatelstvo odvádělo část svých příjmů do státního důchodového fondu, ze kterého se pak vyplácely penze tehdejším důchodcům.
Průběh jednání v Senátu
Návrh zákona garantoval Výbor pro sociální politiku, který také sehrál klíčovou roli při jeho projednávání. V té souvislosti probíhaly obsáhlé diskuse s řadou resortů, včetně Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zdravotnictví, a s dalšími organizacemi. Hlavním tématem debaty se stala zejména změna podmínek pro předčasné důchody a jejich valorizace. Závěrem z jednání výboru bylo usnesení doporučující schválit návrh zákona ve znění postoupeném Poslaneckou sněč. 1/2025 v náročných profesích budou mít možmovnou. Spolu s ním bylo přijato doprovodné usnesení, jehož hlavním sdělením byla výzva vládě, aby potřebu dřívějších odchodů do důchodu u osob pracujících na pracovištích s výskytem vybraných rizik třetí kategorie řešila prostřednictvím povinného nadstandardního příspěvku zaměstnavatele na jejich soukromé důchodové finanční produkty. Samotná diskuse na čtvrté schůzi Senátu trvala téměř šest hodin.
Které klíčové body novela upravuje?
Jedním z hlavních pilířů reformy je navázání věku odchodu do důchodu na průměrnou délku života, aby si každá generace mohla užít obdobně dlouhé penzijní období. Znamená to, že důchodový věk se bude postupně zvyšovat v závislosti na statistických údajích o očekávané délce života. Tento krok pomůže zajistit rovnováhu mezi počtem pracujících a počtem seniorů a zachovat finančně udržitelný systém. Důchody se budou nadále zvyšovat podle inflace a růstu mezd, i když nově ve vyváženější podobě. Tato změna zajistí, že systém zůstane stabilní i pro budoucí generace a bude moci garantovat důstojné důchody i v dlouhodobém horizontu. Úprava podmínek pro předčasné odchody do důchodu obsahuje opatření, že nově bude možné odejít do penze nejdříve tři roky před dosažením řádného důchodového věku, přičemž bude nutné mít odpracováno minimálně 40 let. Pracovníci nost odejít do důchodu ještě dříve, a to až pět let před dosažením standardního důchodového věku. Týká se to zejména zaměstnání s vysokou fyzickou zátěží nebo rizikovým prostředím. Aby se senioři motivovali k setrvání na pracovním trhu, zavádí novela úlevy na pojistném. Od roku 2025 nebudou pracující důchodci muset odvádět důchodové pojištění ve výši 6,5 %, což zvýší jejich čistý příjem. To jim přinese pohodlnější finanční situaci, aniž by se museli vzdát zaměstnání. Dalšími úpravami jsou prodloužení nároku na vdovecké a vdovské důchody ze dvou na pět let, možnost sdílení vyměřovacích základů pro důchod u manželů a registrovaných partnerů nebo podpora rodin s více dětmi skrze úpravu výchovného.
Závěrem
Novela zákona o důchodovém pojištění přináší pozitivní změny, které zajistí dlouhodobou stabilitu a spravedlnost důchodového systému. Tyto úpravy podpoří jak současné, tak budoucí důchodce a přinesou větší jistotu v oblasti penzí. Reforma zavádí férovější systém, který reflektuje demograf ický vývoj a podporuje spravedlivé rozdělení důchodových nároků mezi všechny občany. Díky těmto opatřením bude penzijní systém odolnější a přizpůsobivější potřebám budoucích generací. Považuji tuto reformu za jeden z nejodvážnějších kroků za několik desítek let.
Zdroj: Senát Parlamentu České republiky