PR článek – Zdraví na prvním místě: Jak vybrat ten nejlepší ochranný nápoj pro vaše zaměstnance

Vydáno: 6 minut čtení

Ochranný nápoj má nahradit nejen ztracené tekutiny, ale i minerály

Pracovat v horku není žádná legrace, ale s pořádným ochranným nápojem to může být hračka! Možná si myslíte, že ochranné nápoje jsou jen pro horníky nebo skláře, ale omyl! Podle Zákoníku práce má na ně nárok každý, kdo pracuje v horkém prostředí – od svářečů a řidičů až po pracovníky na stavbách. A když teplota v kanceláři přesáhne 27 °C, tak i kancelářští povaleči. Jak ale vybrat ten správný nápoj? Pojďme se na to podívat s odborníkem a hlavním dodavatelem ochranných nápojů – českou firmou AG FOODS!

Jak se postavit k povinnosti ochranných nápojů

Nárok na pitnou vodu mají všichni zaměstnanci, ale když teplota stoupne nad 27 °C, musí zaměstnavatel zajistit tzv. ochranné nápoje. Ty nejsou jen o vodě – ideálně jde o minerální vody, protože pocením ztrácíme nejen tekutiny, ale i důležité minerály.

Jaký nápoj vybrat a který ne?

Každý člověk má jiné potřeby, co se týče příjmu tekutin. Závisí to na věku, zdravotním stavu, tělesné aktivitě, prostředí a jídelníčku. Pro zdravého dospělého se doporučuje asi 35 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti denně. To se může zvýšit při námaze nebo v horku.

Denně ztratíme asi 2,5 litru vody (močí, stolicí, potem a dýcháním), což musíme doplnit. „Za normálních okolností by měl člověk přijmout cca 2–3 litry vody denně, přičemž kolem 1 litru přijmeme v potravinách a 1,5–2 litry pak zbývají na nápoje,“ říká Marie Kohutová, vedoucí Oddělení léčebné výživy z FN Olomouc. Pokud se zvýšeně potíme např. při sportu, námaze nebo v horkém prostředí, ztrácíme vodu i minerální látky a je na místě tyto adekvátně doplnit nejlépe přírodní minerální vodou nebo vhodnými iontovými nápoji.

Co nařizuje zákon?

Podle nařízení vlády a směrnic BOZP musí zaměstnavatelé zajišťovat ochranné nápoje, pokud zaměstnanci během pracovní doby přicházejí o 70 % tekutin a minerálních látek (1,25 litru). Zákon specifikuje, jaké nápoje jsou vhodné: musí být zdravotně nezávadné, slabě nebo středně mineralizované, pramenité nebo kojenecké vody. Limonáda s více než 6,5 % cukru je tabu, ale nízkoalkoholové pivo (do 1 % alkoholu) může být správnou volbou, pokud není podáváno nezletilým.

Kolik nápoje na jednoho zaměstnance?

Počítejte minimálně 1,5 litru ochranného nápoje na osmihodinovou směnu, a pokud se pracuje ve vysokých teplotách nebo venku, tak až 2,5 litru. Pro firmu o dvaceti zaměstnancích to znamená 28 balíků po šesti 1,5l PET lahvích na týden. Česká rodinná firma AG FOODS patří mezi přední dodavatele nápojových řešení do kanceláří. Mineralizované ochranné nápoje pro doplnění vitamínů a minerálů výborně poslouží jak během fyzicky náročné práci, tak i pro zaměstnance, kteří pracují ve více než 27 stupních.

„Zvažte pořízení instantních ochranných nápojů, které mají jednodušší skladování i distribuci, stačí je rozpustit v kohoutkové vodě. A protože ochranné nápoje se poskytují i lidem pracujícím v chladném prostředí, pod 4 stupně Celsia, je výhoda, že můžete směsi jako je například Vitamaxima Strong zalít i vodou horkou.“ radí Jiří Jízdný z AG Foods. Tyto směsi můžete rozpustit v kohoutkové vodě, a v chladném prostředí i v horké vodě.

Nezapomeňte na zábavu a edukaci!

Ať už se rozhodnete pro minerálku nebo ionťák, nezapomeňte zaměstnance informovat o důležitosti hydratace a jak správně vybírat nápoje. Můžete uspořádat edukativní workshopy nebo interaktivní přednášky, kde jim vysvětlíte vše o pitném režimu, vlivu tekutin na zdraví a jak se starat o své tělo v horkém prostředí.

Zkrátka, výběr správného ochranného nápoje může být zábavný a naučný proces, který pomůže udržet vaše zaměstnance svěží, zdravé a produktivní, i když venku panuje saharské vedro!

 

třída

popis

příklady

maximální teplota

ochranný nápoj

I

práce v sedě

kancelářské a počítačové práce

27 °C

přírodní minerální či pramenitá voda slabě mineralizovaná

IIa

práce převážně v sedě s lehkou manuální prací rukou a paží 

nástrojáři, mechanici, pokladní

26 °C

IIb

práce spojená s řízením nákladního auta 

řidiči autobusů, trolejbusů, tramvají

32 °C

IIIa

práce ve stoje s trvalým zapojením horních končetin

pekaři, mechanici, skladníci, údržbáři

30 °C

IIIb

práce s trvalým zapojením obou horních končetin, trupu a chůze

práce ve stavebnictví, broušení, foukání skla

26 °C

50 % středně mineralizovaná přírodní voda, případně voda se stejnou mineralizací, 50 % voda viz výše

IVa

práce spojená s rozsáhlou činností svalstva trupu

práce ve stavebnictví, v lesnictví, v dole

24 °C

IVb

práce spojené s rozsáhlou a intenzivní činností svalstva trupu

práce v hlubinných dolech

20 °C

V

práce spojené s rozsáhlou a velmi intenzivní činností svalstva trupu

těžba dřeva sekyrou, výkopové práce

20 °C

 

O společnosti AG FOODS

„Společnost AG FOODS jsme zakládali v roce 1990. Byli jsme dva a měli jeden jediný produkt, syrovátkový multivitaminový nápoj Vitamaxima. Ale k tomu 100 kg odhodlání uspět a jednoduchou myšlenku – všechno, co budeme dělat, nám musí vonět.

Dnes v naší společnosti pracuje přes 200 lidí, v portfoliu máme více než 400 vlastních originálních výrobků, ale původní myšlence zůstáváme věrni.

Stále nám voní vyrábět, nakupovat a distribuovat kvalitní produkty z těch nejlepších surovin. Stále jsme společností, na kterou je za všech okolností spolehnutí, které mohou zákazníci stoprocentně důvěřovat. Stále trváme na tom, že naši zaměstnanci se u nás musí cítit dobře, být součástí rodiny. Stále nás baví přicházet s novými produkty, vymýšlet originální receptury.

Proto dnes, po více než čtvrtstoletí na trhu, mohu s hrdostí říci, že AG FOODS je dítě, které vyrostlo v úspěšnou, spolehlivou, a přesto stále rodinnou společnost. A že i po těch dlouhých letech nám vše, co děláme, stále voní! Mimochodem, Vitamaxima je v našem portfoliu dodnes.

JIŘÍ JÍZDNÝ, zakladatel a spolumajitel společnosti

Banner Vitamaxima Strong