Kontrolní akce "Férová práce" odhalila stovky prohřešků zaměstnavatelů

Vydáno: 2 minuty čtení

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo průběžné výsledky akce Státního úřadu inspekce práce s názvem Férová práce, která probíhala od 21. 6.–23. 7. 2021.

Celkem bylo zkontrolováno 167 zaměstnavatelů ze všech krajů České republiky, zapojilo se do ní 299 inspektorů. Kromě hlavních zaměstnavatelů probíhaly kontroly i u subdodavatelů a agentur práce.

Tři čtvrtiny kontrolovaných zaměstnavatelů se prohřešilo vůči předpisům, zejména tím, že neférově odměňovali zaměstnance, nutili je k neplaceným přesčasům, nebo neplatili příplatky za práci o víkendech nebo po nocích. 

Značné problémy byly i u agenturního zaměstnávání. Inspektoři odhalili zastřené zprostředkování u 129 osob a 75 lidí pracovalo nelegálně. 

Inspekce probíhaly v průmyslových a ve stavebních firmách, u zemědělských výrobců, ve skladech i v logistických centrech. Inspektoři SÚIP odhalili celkem 277 porušení pracovněprávních předpisů.

V současné době se inspektoři vypořádávají s námitkami zaměstnavatelů a běží příslušné lhůty. Ve 24 případech již nic nebrání zahájení správního řízení a těmto firmám hrozí pokuta dva miliony korun.

Bližší informace v tiské zprávě MPSV >>>

(zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, www.mpsv.cz)