Senát schválil novelu zákona o nemocenském pojištění

Vydáno: 2 minuty čtení

Ve středu 18. 8. Senát schválil novelu zákona o nemocenském pojištění. Hlavními změnami, které novela přináší, jsou snazší cesta k dlouhodobému ošetřovnému a ošetřovnému pro ty, kteří pečují o své blízké, a delší i pružnější otcovská. Pokud předlohu podepíše prezident, budou nová pravidla platit již od začátku příštího roku.

  • Dostupnější dlouhodobé ošetřovné

Novela by měla umožnit péči o lidi, kteří jsou dlouhodobě nemocní, často v posledním stadiu života. Umožní, aby o ně mohli pečovat příbuzní, a mohli pobývat v domácím prostředí. U nevyléčitelně nemocné osoby v tzv. terminálním stádiu, která vyžaduje dlouhodobou péči, bude nárok na dlouhodobé ošetřovné i v případě, že nebyla hospitalizována. Stačí, když ošetřující lékař potvrdí zdravotní stav pacienta. Cílem novely je také rozšířit možnosti pobytu v domácím prostředí i v ostatních případech dlouhodobé péče. 

  • Ošetřovné i pro prarodiče

Spolu s úpravou dlouhodobého ošetřovného se mění i ošetřovné (to dostávají např. rodiče při onemocnění dětí). Rozšiřuje se především okruh lidí, kteří ho mohou čerpat.

  • Delší a flexibilnější otcovská

Poslanecká sněmovna schválila prodloužení otcovské ze současného jednoho týdne na dva týdny. Prodlouží se i období, v němž může být dávka poskytována v případě, kdy dítě muselo zůstat v nemocnici v období prvních 6 týdnů života, a to o dobu hospitalizace. 

Bližší informace v tiskové zprávě MPSV >>>

(zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, www.mpsv.cz)