Revoluce v komunikaci se státem na obzoru - prostřednictvím elektronické identity

Vydáno: 3 minuty čtení

Elektronická identita je nutným předpokladem možnosti vyřizování „úředních“ záležitostí se státem online. Zatímco dosud bylo třeba elektronickou identitu zřizovat na Czech POINT nebo využívat elektronické občanky se čtečkou, nově lze uplatnit již existující identitu, kterou mnoho občanů používá denně, a to elektronickou identitu pro internetové bankovnictví.

Klientům ČSSZ se stále rozšiřují možnosti přihlášení do ePortálu ČSSZ skrze NIA prostřednictvím portálu eidentita.cz. Kromě Mobilního klíče eGovernmentu, eObčanky, NIA ID (dříve jméno, heslo, SMS), zahraniční eID autority (IIG), certifikátu první certifikační autority (I.CA) nebo MojeID se nyní mohou přihlašovat také pomocí bankovní identity. Díky bankovní identitě se přihlásí do ePortálu ČSSZ stejně jednoduše jako do svého internetového bankovnictví.

V současné chvíli tuto možnost zatím oficiálně podporují dvě banky: Česká spořitelna a ČSOB. Testovací provoz bankovní identity nyní zahájila Komerční banka a další banky tuto možnost pro své klienty teprve chystají.

Převážnou část tiskopisů lze vyplnit a následně také zaslat online příslušné správě sociálního zabezpečení z pohodlí domova, bez nutnosti chodit osobně na úřad. Služby ePortálu ČSSZ jsou k dispozici 24 hodin denně. Přihlášeným uživatelům ePortál ČSSZ nabízí mnohem více možností, jako je např. zjištění informací o stavu a průběhu vyřizování žádosti o dávku nemocenského pojištění, případně výpočet předběžné výše starobního důchodu prostřednictvím důchodové kalkulačky.

Přes ePortál ČSSZ lze vyřídit např. žádost o ošetřovné, zjistit, jaké doby důchodového pojištění, resp. zaměstnání ČSSZ ve své databázi eviduje. OSVČ mohou nahlédnout do Inventury pohledávek OSVČ za kalendářní rok, což jim pomůže s vyplněním přehledu o příjmech a výdajích za daný rok, zkontrolovat stav pohledávek nebo podat přehled o příjmech a výdajích. Zaměstnavatelé mohou například zaslat Oznámení o nástupu do zaměstnání (skončení zaměstnání) nebo Evidenční listy důchodového pojištění za své zaměstnance. 

Bližší informace na webu České správy sociálního zabezpečení.

(zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení, www.cssz.cz)