Nárok na ošetřovné před vánočními prázdninami

Vydáno: 2 minuty čtení

Na základě usnesení vlády ze dne 14. 12. 2020 se v období od 21. 12. do 23. 12. 2020 opětovně uzavřou školy. Rodičům a jiným osobám, které budou namísto zaměstnání doma pečovat o dítě tak v těchto dnech vznikne nárok na ošetřovné.

Vzhledem k tomu, že se jedná o nově vzniklou potřebu péče o dítě, bude zapotřebí vyplnit novou žádost o ošetřovné a vygenerovat si také nové číslo žádosti. Nárok na ošetřovné však lze uplatnit pouze za dny 21. a 22. 12. Za den 23. 12. nárok na ošetřovné nevzniká, protože se jedná o plánované školní prázdniny.

Na předškolní zařízení (mateřské školy) se usnesení vlády nevztahuje, nejsou proto povinně v uvedených dnech uzavřena. Nárok na ošetřovné na děti umístěné v předškolním zařízení je jen při splnění podmínek pro nárok na tuto dávku, které nesouvisejí s tímto usnesením vlády (např. potřeba ošetřování potvrzená lékařem, uzavření konkrétní MŠ orgánem hygieny).

Jak vyplnit žádost o ošetřovné za měsíc prosinec a další nejčastější otázky a odpovědi naleznete v tiskové zprávě na webu ČSSZ.

(zdroj: Česká správa sociálního zabezpečení, www.cssz.cz)