Paušální daň pro živnostníky již od ledna 2021

Vydáno: 2 minuty čtení

Poslanecká Sněmovna schválila návrh Ministerstva financí na zavedení institutu paušální daně pro živnostníky a podnikatele z řad OSVČ.

Limit ročního příjmu z podnikání pro vstup do tohoto režimu je 1 milion Kč. Poslanci návrh schválili i se senátním pozměňovacím návrhem na technickou úpravu v rozpočtovém určení daní. Návrh nyní zamíří k podpisu prezidenta republiky. Termín spuštění paušální daně zůstává 1. ledna 2021.

Díky paušální dani budou mít OSVČ možnost prostřednictvím jedné paušální platby vyřešit povinnosti k dani z příjmů, sociálnímu pojistnému a zdravotnímu pojistnému, včetně povinnosti je přiznat na třech různých formulářích.

V částce 5 469 Kč na rok 2021 je zahrnuto zdravotní pojistné ve výši 2393 Kč a daň z příjmů v symbolické výši 100 Kč, která kompenzuje navýšení třetí komponenty, minimálního sociálního pojistného, o 15 %. To pro příští rok odpovídá výši 2976 Kč. Díky jedné pravidelné měsíční platbě živnostník může ušetřit nemalé finanční prostředky i tím, že už nemusí platit účetní služby.

Více informací naleznete v tiskové zprávě Ministerstva financí.

(zdroj: Ministerstvo financí, www.mfcr.cz)