Poslanecká sněmovna schválila zrušení superhrubé mzdy

Vydáno: 2 minuty čtení

Poslanecká sněmovna schválila daňový balíček na rok 2021. K této předloze byl připojen návrh, kterým se ruší tzv. superhrubá mzda a provádí změnu výpočtu daně z příjmů. 

Návrh počítá se zavedením sazby daně z příjmů fyzických osob ve výši 15 % počítané z hrubé mzdy. Druhá zvýšená sazba ve výši 23 % nahradí tzv. solidární přirážku. Touto sazbou budou daněny příjmy nad 141 764 Kč měsíčně, což odpovídá 4násobku průměrné hrubé mzdy v roce 2021. Nová úprava daní by měla platit od 1. ledna 2021. Daňový balíček nyní míří do Senátu.

Na webových stránkách Ministerstva financí je možné si pomocí kalkulačky spočítat úsporu, kterou zrušení superhrubé mzdy poplatníkům přinese.

Ministerstvo financí odhaduje výpadek příjmů při zrušení superhrubé mzdy a související úpravy daně z příjmů ve výši 79,2 mld. Kč do veřejných rozpočtů v roce 2021, do státního rozpočtu pak ve výši 52,1 mld. Kč na akruální bázi.

Opatření je zamýšleno jako dočasné po dobu dvou let, tj. do roku 2022. O daňovém režimu a výši sazeb v následujících letech bude rozhodnuto dle aktuálního ekonomického a fiskálního vývoje.

Více informací v tiské zprávě MFČR.

(zdroj: Ministerstvo financí, www.mfcr.cz)