MPSV umožní on-line vyřízení nepojistných sociálních dávek i bez elektronického podpisu

Vydáno: 2 minuty čtení

Příspěvek na bydlení, rodičovský příspěvek nebo mimořádná okamžitá pomoc – o tyto formy pomoci si nyní budou lidé moci zažádat elektronicky. 

Ministerstvo práce a sociálních věcí v pondělí 12. 10. Vládě ČR předložilo návrh na zjednodušení správního řízení v oblasti nepojistných sociálních dávek. To by mělo občanům umožnit zasílat žádosti a veškeré podklady k nim dálkově bez elektronického podpisu. Administrativní zjednodušení bude platit po celou dobu nouzového stavu.

V rámci vyhlášeného nouzového stavu se realizuje řada opatření, která především souvisí s omezením osobního kontaktu mezi lidmi a také ve styku s úřady. Zároveň je omezena činnost úřadů ve vztahu k veřejnosti. Proto se navrhuje usnesením vlády vyřizování žádostí o nepojistné sociální dávky co nejvíce zjednodušit. Úřad práce ČR bude navíc rovnou vydávat oznámení nebo rozhodnutí ve věci.

Dojde tak k urychlení poskytovaní zmiňované pomoci. Kromě toho se zjednoduší způsob dálkového podávání žádostí a dalších podkladů. Jde především o možnost jejich zasílání elektronickou formou bez zaručeného podpisu. 

Stejná opatření platila i po dobu nouzového stavu letos na jaře. Přispěla nejen k ochraně klientů, ale také k ochraně zaměstnanců úřadu před rizikem nákazy koronavirem.

(zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, www.mpsv.cz)