Úspěšnost programu Antivirus

Vydáno: 2 minuty čtení

Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých webových stránkách informuje, že doposud bylo v programu Antivirus A a B vyplaceno přes 15 miliard korun, podpořeno téměř 740 tisíc zaměstnanců a zapojeno přibližně 60 tisíc firem. 

V současnosti roste i význam Antiviru C, do nějž se přihlásilo už 107 tisíc firem se 735 tisíci pracovními úvazky. MPSV v rámci všech tří režimů programu Antivirus a odkladů odvodů vyplatilo přes 20 miliard korun.

Aktuálně MPSV finalizuje podobu tzv. kurzarbeitu, kterým chce nastavit systémové řešení podpory zaměstnanců a firem a ochrany pracovních míst pro případ všech budoucích krizových situací podobných současné pandemii koronaviru. 

Program Antivirus přispěl k udržení míry nezaměstnanosti v přijatelných mezích. V únoru byla míra nezaměstnanosti 3,0 %, v červnu 3,7 %. Za celou dobu koronakrize se na Úřad práce ČR přihlásilo pouze 14 tisíc lidí, jejichž místa financoval program Antivirus.

V průzkumu, který v minulém týdnu provedlo MPSV ve spolupráci s krajskými pobočkami ÚP ČR, 89 % firem uvedlo, že jim program Antivirus pomohl překlenout období krize bez propouštění. A 87 % zaměstnavatelů uvedlo, že nejspíše nebudou nuceni propouštět zaměstnance na překážkách, na které čerpali v rámci programu Antivirus. 

Více informací naleznete v tiskové zprávě Ministerstva práce a sociálních věcí.

(zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, www.mpsv.cz)