Vláda schválila daňový balíček. Jaké novinky přináší?

Vydáno: 2 minuty čtení

Vláda schválila návrh daňových změn s navrhovanou účinností od roku 2021.

Daňový balíček obsahuje např. očekávanou úpravu stravenkového paušálu, úlevu pro rodiče hospitalizovaných dětí nebo přináší rovné podmínky mezi domácími i zahraničními investory u zdanění příjmů z dluhopisů. V oblasti daně z nemovitých věcí budou mít samosprávy možnost nastavit výši této daně pro jednotlivé městské části různě. 

Díky návrhu stravenkového paušálu budou zaměstnavatelé moci vedle závodního stravování a stravenek poskytovat příspěvek na stravování také přímo v peněžní formě. Stravenkový paušál bude fungovat jako jednodušší a levnější alternativa dnešního režimu, který bude zachován v plném rozsahu. Příspěvek od zaměstnavatele zaměstnanci bude i nadále osvobozen od daní i pojistných.

V současné době přibližně 1,8 ze 4,3 milionů zaměstnanců chodí na oběd do jídelny v zaměstnání, dalších 1,5 milionu dostává stravenky. Ostatní zaměstnanci na tento benefit nedosáhnou právě kvůli vysoké administrativě a platbě provizí (běžně ve výši 5 až 7 %), jimiž je zatížen stravenkový systém. 

Stravenkový paušál si budou moci dovolit i malé firmy nebo živnostníci s jedním nebo se dvěma zaměstnanci. Nově tak podle ministryně financí příspěvek bude moci čerpat další až milion zaměstnanců.

Více informací v tiskové zprávě Ministerstva financí.

(zdroj: Ministerstvo financí, www.mfcr.cz)