Poslanci podpořili návrh MPSV zvýšit ošetřovné na 80 %, nárok budou mít i DPP a DPČ

Vydáno: 2 minuty čtení

Poslanci podpořili návrh MPSV na zvýšení ošetřovného na 80 % denního vyměřovacího základu. Jeho výše se změní automaticky a bude platit zpětně od 1. 4. do 30. 6. 

Nárok na ošetřovné zůstane i rodinám, které nebudou moci dát své dítě do školy, i když v ní bude částečně obnovená výuka. Rodiny tak nově za duben dostanou ošetřovné, které odpovídá zhruba 90 % čisté mzdy.

Ošetřovné dostanou i lidé pracující na dohodu. Podmínkou bude účast na nemocenském pojištění v měsíci, ve kterém vznikla potřeba péče, nebo také v únoru 2020 (pro ty, kdo nedosáhli v březnu limit výdělku pro účast na pojištění), dohody musí být aktivní, tzn. neukončené. Nárok budou mít zpětně od doby vyhlášení nouzového stavu (11. 3. 2020), přičemž do konce března bude náhrada 60 % předchozích pojištěných příjmů a za období duben – červen budou mít rovněž nárok na navýšené ošetřovné ve výši 80 %. 

Změny ještě musí schválit Senát a podepsat prezident republiky. Navýšení dávky zajistí Česká správa sociálního zabezpečení okamžitě po schválení zákona.

Více informací naleznete na webových stránkách MPSV

(zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, www.mpsv.cz)