MPSV navrhuje zvýšit ošetřovné na 80 %

Vydáno: 2 minuty čtení

Vláda v pátek schválila návrh MPSV na novelu zákona č. 133/2020 Sb., o některých úpravách v sociálním zabezpečení v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020. Podle návrhu se má v období od 1. 4. do 30. 6. 2020 zvýšit ošetřovné rodičům, kteří pečují o děti při uzavření škol, ze stávajících 60 % na 80 % denního vyměřovacího základu.

Současná dávka ošetřovného ve výši 60 % denního vyměřovacího základu činí u většiny zaměstnanců přibližně jen 70 % jejich čisté mzdy. Takto znatelný propad příjmů po dobu téměř 4 měsíců by vyvolal u řady rodin s dětmi situace, které lze jen obtížně řešit, případně lze vyřešit jen pomocí půjčky.

Vláda požádala Poslaneckou sněmovnu i Senát Parlamentu ČR o projednání novely zákona ve zrychleném režimu legislativní nouze. Navýšení dávky zajistí Česká správa sociálního zabezpečení okamžitě po schválení zákona parlamentem a prezidentem republiky. Proto může být výplata ošetřovného za duben, o kterou si požádají rodiče předložením měsíčního výkazu počátkem května, provedena automaticky již ve zvýšené částce.

Více informací naleznete na webových stránkách MPSV.

(zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, www.mpsv.cz)