Vzor: Dohoda se zaměstnancem po odvolání nebo vzdání se funkce

Vydáno: 6 minut čtení

Pokud pracovní poměr vznikl jmenováním lze zaměstnance z pracovního místa odvolat či se může zaměstnanec pracovního místa vzdát.  V takovém případě je zaměstnavatel povinen zaměstnanci navrhnout změnu jeho dalšího pracovního zařazení na jinou práci odpovídající jeho zdravotnímu stavu a kvalifikaci. K tomu se využívá dohoda se zaměstnance po dovlání nebo vzdání se funkce.

Vztah k právním předpisům

Pojmové znaky

Pracovní poměr založený jmenováním, vhodná práce, pracovní zařazení, kvalifikace, zdravotní stav, změny pracovního poměru, dohodou

Základní pojmy

  • Odvolání nebo vzdání se funkce v pracovním poměru založeném (změněném) jmenováním
  • Dohoda
  • Předávání funkce
  • Pracovní zařazení odpovídající kvalifikaci a zdravotnímu stavu zaměstnance

Náležitosti

  1. identifikace zaměstnance
  2. důvod uzavření dohody: po odvolání nebo vzdání se funkce
  3. předmět dohody: nové zařazení zaměstnance odpovídající jeho kvalifikaci a zdravotnímu stavu
  4. možné dohodnout mzdové náležitosti po dobu předávání funkce a po nástupu na nové místo (funkci, pracovní zařazení)
  5. písemná forma
  6. podpisy obou smluvních stran (zaměstnance a zaměstnavatele)

Specifika

Dohoda zaměstnavatele se zaměstnancem po jeho odvolání nebo vzdání se funkce je specifickou dohodou o změně pracovního poměru založeného jmenováním. Lze ji použít i v podnikatelské sféře, kde zaměstnanci vzniká pracovní poměr na základě pracovní smlouvy a s kterým je dohodnuta možnost odvolání z vedoucího pracovního místa ( § 73 odst. 2 ZP ). V zásadě se tím po vzájemné dohodě upravuje další pracovní činnost zaměstnance po odvolání nebo vzdání se funkce. Předpokladem takovéto dohody je, že zaměstnavatel může zaměstnanci nabídnout nové pracovní zařazení na jiné práce, odpovídající jeho kvalifikaci a zdravotnímu stavu.

Forma

Písemná, není sice v § 73a ZP předepsána, ale s ohledem na § 38 a § 40 odst. 1 ZP je nutná

Poznámky

Uzavření dohody o zařazení bývalého vedoucího zaměstnance po odvolání nebo vzdání se funkce je v praxi jediným (s výjimkou jmenování do jiné vedoucí funkce) způsobem, na základě kterého zaměstnanec zůstává v pracovním poměru u zaměstnavatele, neboť odvoláním ani vzdání se funkce pracovní poměr automaticky nekončí (viz § 73a odst. 1 ZP ). Nedojde-li k této dohodě, potom zde nastupuje právní domněnka, že zaměstnanec je nadbytečný a je dán výpovědní důvod podle § 52 písm. c) ZP

Judikatura a literatura

Doporučená literatura:

KAHLE, Bohuslav. Praktická personalistika po vstupu ČR do EU. Praha: Pragoeduca, 2004. ISBN 80-73100-18-5.

VYSOKAJOVÁ, Margerita, KAHLE, Bohuslav. Zákoník práce: komentář. 5. vydání. Praha: Wolters Kluwer, 2015. Komentáře (Wolters Kluwer ČR). ISBN 978-80-7478-955-7.

Doporučená judikatura:

  • Rozsudek NS sp. zn. 2 Cdon 1535/97: Byl-li zaměstnanec odvolán z funkce, která se obsazuje jmenováním nebo se této funkce vzdal, není povinen podle pokynů zaměstnavatele konat osobně práci, a to až do doby, než se dohodnout na dalším pracovním zařazení zaměstnance, popřípadě až do skončení pracovního poměru. V tom, že zaměstnanec v tomto období nedocházel na pracoviště a nedodržuje pracovní dobu, proto nelze spatřovat porušení pracovní kázně.
  • Rozsudek NS sp.zn. 2 Cdon 382/97: Nedošlo-li k dalšímu pracovnímu zařazení (z funkce odvolaného) zaměstnance proto, že mu zaměstnavatel nenabídl jinou práci odpovídající jeho kvalifikaci, popřípadě jinou pro něho vhodnou práci, ačkoliv má odpovídající pracovní místa volná, odpovídá za škodu vzniklou zaměstnanci porušením této právní povinnosti zaměstnavatel podle ustanovení § 187 odst. 2 ZP .
  • Rozsudek NS sp. zn. 21 Cdo 1547/2000: Má-li zaměstnavatel pro zaměstnance odvolaného z funkce (nebo jenž se funkce vzdal), jinou práci odpovídající jeho kvalifikaci, popřípadě jinou pro něho vhodnou práci, avšak tuto práci mu nenabídne nebo mu takovou práci nenabídne ihned, jakmile je to možné, jde o porušení pracovní povinnosti způsobené zaměstnavatelem.
  • R 34/2000: Za odmítnutí jiné práce odpovídající kvalifikaci zaměstnance, popřípadě jiné pro něho vhodné práce nabídnuté mu zaměstnavatelem po jeho odvolání z funkce (vzdání se funkce nebo uplynutí volebního období) ve smyslu ustanovení § 65 odst. 3 zák. práce je třeba považovat nejen projev nesouhlasu zaměstnance se svým zařazením na takovou práci učiněný vůči zaměstnavateli, ale i jednání zaměstnance spočívající v tom, že návrh na uzavření dohody o jeho dalším pracovním zařazení nepřijme ve lhůtě určené zaměstnavatelem, není-li tato lhůta v rozporu se smyslem a účelem ustanovení § 65 odst. 3 zák. práce nepřiměřeně krátká a není-li její stanovení zneužitím práv zaměstnavatele na újmu zaměstnance ve smyslu ustanovení § 7 odst. 2 zák. práce .

Lhůta k přijetí návrhu dohody o dalším pracovním zařazení zaměstnance určená zaměstnavatelem je z hlediska smyslu a účelu ustanovení § 65 odst. 3 zák. práce nepřiměřeně krátká tehdy, jestliže zaměstnanci objektivně neumožňuje opatřit si takové poznatky o podmínkách k výkonu nabízené práce, jež jsou objektivně postačující k jeho rozhodnutí o návrhu zaměstnavatele na uzavření dohody, tyto poznatky zhodnotit a na základě toho na návrh zaměstnavatele reagovat.


Dohoda se zaměstnancem po odvolání nebo vzdání se funkce

Fy: XY, zastoupená ředitelkou p. Ing. M. K. (dále jen ”zaměstnavatel”)

a

p. Dr. L. F., r. č. ..................... (dále jen ”zaměstnanec”)

uzavírají tuto dohodu

  1. Podle § 73a odst. 2 zákoníku práce se zaměstnavatelem se zaměstnancem dohodli, že po odvolání z funkce ředitele k 15.1.2014 bude zaměstnanec předávat agendu svému nástupci ve funkci od 16. 1. do 31.1.2014. Za tuto dobu mu bude příslušet mzda ve výši 20 000 Kč měsíčně.
  2. Po předání funkce od 1.2.2014 bude zaměstnanec vykonávat funkci vedoucího oddělení materiálně-technického zásobování, ve středisku 015 v Praze-Bohnicích. Za výkon této nové funkce mu přísluší základní mzda ve výši 25 000 Kč měsíčně a další mzdové náležitosti podle mzdového řádu zaměstnavatele.
  3. Tato dohoda byla sepsána ve 2 vyhotoveních, přičemž jedno obdržel zaměstnanec.

 

V Praze dne 16.1.2018

 

........................................................
podpis zaměstnance

 

........................................................
(Razítko, podpis zaměstnavatele)