Otázky a odpovědi - strana 182

Počet vyhledaných dokumentů: 3693
Počet vyhledaných dokumentů: 3693
Zaměstnanec má vystaven doklad OČR ze dne 4. 4. na matku svých dětí. Adresa na vystaveném dokladu pro matku dětí je jiná než bydliště zaměstnance. Zrušení pracovního poměru ve zkušební lhůtě odmítl 4. 4. převzít s tím, že to podepíše po skončení OČR. Zaměstnavatel mu přesto toto zrušení zaslal poštou na adresu bydliště do vlastních rukou. Na uvedené adrese nebyl zastižen. Úložní doba této zásilky činí 10 dní. Který den se počítá za ukončení pracovního poměru? A co v případě, kdy v této době předloží doklad o dočasné pracovní neschopnosti během úložní doby?
Vydáno: 13. 04. 2016
Je možné se zaměstnancem sjednat oboustrannou dohodou dvě sazby hodinové mzdy? Za produktivní hodiny (práci na stavbě například) jednu sazbu a za z pohledu firmy neproduktivní hodiny (například dobu strávenou na školení nebo při přejezdech z pracoviště na pracoviště) jinou sazbu?
Vydáno: 12. 04. 2016
Musí být soukromý automobil zaměstnance používaný ke služebním cestám havarijně pojištěn? Jakému riziku se vystavuje zaměstnavatel, pokud povolí pracovní cesty automobilem bez uzavřené havarijní pojistky?
Vydáno: 12. 04. 2016
Může zaměstnavatel podmiňovat uzavření pracovního poměru a dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr tím, že budoucí zaměstnanec musí předložit výpis z evidence rejstříku trestů fyzických osob? Jaké právní předpisy kromě zákoníku práce tuto oblast zahrnují? Nyní bez ohledu na druh obsazovaného pracovního místa (od uklízečky až po vedoucího) dle pokynů vedení firmy postupujeme tak, že pokud budoucí zaměstnanec nepředloží "čistý" trestní rejstřík, tak s ním není smlouva anebo dohoda uzavřena. Firma podniká v dopravě a skladování.
Vydáno: 12. 04. 2016
a) Má-li jednatel (společník) uzavřenou smlouvu dle NOZ, považuje se za zaměstnance z pohledu ZDP ačkoliv nemá uzavřený pracovněprávní vztah? Pokud jednatel bude mít příjem dle smlouvy dle NOZ a bude mu poskytováno stravné, je to pak jeho zdanitelný příjem oproti tomu kdyby měl pracovněprávní vztah - je to tak? b) Má-li zaměstnanec, ať už klasický zaměstnanec nebo např. společník, jednatel uzavřený pracovněprávní vztah - může se vzdát cestovních náhrad? Zaměstnanci mají místo výkonu práce např. Praha 1, Spálená 1 a cestují na pobočky po Praze a do Brna jezdí vyřizovat obchodní věci. Automobily mají firemní a mohou jezdit pouze služebně. Kdy je povinnost poskytnou cestovní náhrady? Vždy, když se zaměstnanec vydá na cestu mimo výkonu práce např. na 4 hod na ostatní pobočky nebo i v tom případě, že se vrátí na místo výkonu práce za 40 min.? Záleží tedy na časovém úseku a dle toho se poskytnout různé druhy náhrad (stravné, vedlejší výdaje atd.)? Pro firmu je administrativně náročné každé cesty evidovat. c) Lze nějak nastavit pravidla tak, aby každá cesta zaměstnance (jak jednatelů, společníků i klasických zaměstnanců) nepodléhala cestovním náhradám, resp. existuje nějaké schůdné řečení? Zaměstnanci mají firemní automobily pouze ke služebním účelům. Nesmí jezdit soukromě. Například nějak upravit místo výkonu práce (pravidelné pracoviště) či ostatní skutečnosti. d) V případě, že se cestovní náhrady nevyplácí, hrozí nějaká pokuta zaměstnavateli a dle jakého konkrétního zákona a ustanovení, resp. kdo může přijít toto kontrolovat?
Vydáno: 11. 04. 2016
Jsme a. s. v České republice, zaměstnanec je Čech a místo výkonu práce v pracovní smlouvě bude Polsko Lodž. Jak vyplácet stravné, je nutné 35 EUR denně dieta, nebo to lze udělat jinak?
Vydáno: 11. 04. 2016
Druh a družka spolu ve společné domácnosti vyživují 2 děti, jedno dítě je pouze družky (otcem není druh), druhé dítě je společné. Je možný postup, kdy společné dítě si uplatní druh jako 1. dítě a druhé dítě (vlastní pouze družky) si uplatní družka jako 2. dítě? Tedy ,že druh si uplatní daňové zvýhodnění ve výši 1 117 Kč a družka 1 317 Kč každý u svého zaměstnavatele?
Vydáno: 11. 04. 2016
Slovák pracující celoročně jako zaměstnanec pouze v České republice podává v ČR daňové přiznání k DPFO. Může uplatnit: 1) Nezdanitelnou částku za darování krve na Slovensku "Národné transfúzne službe SR"? 2) Slevu na dani - tzv. školkovné zaplacené "základnej škole s materskou školou" na Slovensku? 3) Daňové zvýhodnění na dítě, i když manželka uplatňovala obdobnou slevu (bonus) na Slovensku? Přepočet potvrzení (bod 1+2) provede jednotným kurzem?
Vydáno: 05. 04. 2016
Mám nejasnosti ohledně posouzení dopravně psychologického vyšetření řidičů (zaměstnanců) podle § 87a zákona č. 361/2000 Sb. z pohledu pracovní doby. Jak posuzovat nepřítomnost zaměstnance z důvodu tohoto vyšetření? Podle mého názoru se nejedná o překážku v práci. Jedná se tedy o výkon práce, za nějž přísluší mzda? Nebo je to ještě jinak?
Vydáno: 05. 04. 2016
Zaměstnanec požádal o změnu pracovní doby od 8:00 do 14:30 hod. v loňském roce. Tato změna mu byla schválena. Dnes ovšem nastoupil bez oznámení v 6:00 hod. Zaměstnavateli předem nic neoznámil. Zaměstnanec jen dnes sdělil, že bude pracovat do 12:30 hod. Jakým způsobem se může zaměstnavatel bránit? Dá se to posuzovat jako porušení pracovní doby? Může zaměstnavatel v tomto případě trvat na dodržení pracovní doby do 14:30 (běžná doba ostatních zaměstnanců - jednosměnný provoz)?
Vydáno: 05. 04. 2016
OSVČ podniká v nákladní autodopravě. Od pondělí do pátku je mimo domov. Při vyúčtování tuzemského stravného ví, že tuzemské stravné se započítává až po 12 hodinách prac. cesty. Neví však, zda těchto 12 hodin se nezapočítává každý den nebo to platí jen pro první den pracovní cesty?
Vydáno: 04. 04. 2016
Manžel - OSVČ - se zabývá nákupem a prodejem zboží. Manželka - také OSVČ - se věnuje poradenství v oblasti výživy. V prosinci 2015 vypomáhala svému manželovi při prodeji zboží na trzích. Je možné na ni převést část příjmů a výdajů (zhruba 1/12) jako na spolupracující osobu? Bohužel nebyla jako spolupracující osoba registrována na FÚ ani k soc. a zdr. pojištění (všude je ale již několik let registrována jako OSVČ, řádně podniká, podává daň. přiznání a platí zálohy na pojištění). Je možné ji "dohlásit" i zpětně a jaká je výše sankcí za nesplnění této registrační povinnosti?
Vydáno: 04. 04. 2016
Zákoník práce zmiňuje právo na bezpečnostní přestávku podle zvláštních právních předpisů. O jaké právní předpisy jde?
Vydáno: 04. 04. 2016
K 1. 11. 2015 se navyšovala stupnice platových tarifů u pedagogických pracovníků. Ředitelce základní školy navrhuje plat obec- zřizovatel. Paní ředitelka, která je zařazená do 5. platového stupně, si v dubnu roku 2015 doplnila vzdělání a získala titul Bc. Vzhledem k tomu, že byla v nejvyšším platovém stupni, plat se jí neměnil. Letos v únoru 2016, jsem si všimla, že paní ředitelka má nárok na 6. platový stupeň a postup do něj měla mít zrovna v tom listopadu 2015, na základě doplněného vzdělání. Sdělila jsem tuto skutečnost zřizovateli v únoru 2016 a po projednání radou paní ředitelce byl schválen nový platový výměr s účinnosti od 10. 3. 2016, kde má zařazení v 6. platovém stupni. Může zřizovatel se zpětnou platností od 1. 11. 2015 navrhnout plat, který paní ředitelce od tohoto data náležel, nebo je v pořádku, že postup do vyššího platového stupně provedl až od 10. 3. 2016, bez přihlédnutí k dorovnání ušlého platu za dobu od listopadu 2015 do února 2016?
Vydáno: 18. 03. 2016
Naše firma poskytuje zaměstnancům stravenky. Je možné sjednat ve vnitřním předpisu, že stravenky budou poskytovány až po zkušební době? Jde nám o to, abychom nebyli nařčeni z nerovného zacházení se zaměstnanci.
Vydáno: 17. 03. 2016
Vyplňuji přiznání za společníky společnosti (fyzické osoby). Během roku se ale bohužel několikrát měnili jak účastníci, tak podíly jednotlivých účastníků (podíly se měnily během roku i u těch, co byli ve společnosti celý rok). Zisk se mi samozřejmě podle jednotlivých měsíců i společníků podařilo spravedlivě rozdělit. Jak ale vyplnit část F v příloze č. 1 daně z příjmů? Jaké podíly v % se tam uvádí? Stav podílů dle smlouvy ke konci roku? Dělám přiznání i dvěma bývalým společníkům, kteří během roku z důvodu přiznání starobního důchodu ukončili podnikání a ze společnosti vystoupili. Nějaký zisk jim ale za část roku připadl. Ti by tam pak měli uveden 0% podíl na příjmech i výdajích, kdyby se tam uváděl stav podílů ke konci roku?
Vydáno: 15. 03. 2016
Na Ministerstvu průmyslu a obchodu se stal zaměstnanci na dohodu o provedení práce pracovní úraz. Po ukončení neschopnosti přinesl zraněný od svého obvodního lékaře (ošetřující lékař byl ortoped - jednalo se o zlomeninu stehenní kosti) vyplněný formulář na bolestné a ztížené společenské uplatnění ve výši 1 500 bodů. Komisí, která pracovní úrazy likviduje, bylo rozhodnuto, že musí proběhnout revize bodového ohodnocení. Dostala jsem za úkol toto zajistit. Oslovila jsem Pojišťovnu Kooperativa s tím, že oni určitě mají své lékaře, kteří sporné případy řeší, ale nekomunikují přesto, že jim bylo nabídnuto, že Ministerstvo průmyslu a obchodu všechny výdaje uhradí. Kam se mohu obrátit kvůli novému posudku? Ministerstvo je rozhodné případné náklady s tím spojené uhradit.  
Vydáno: 10. 03. 2016
V mateřské školce budeme vyměňovat litinové topení za deskové. Musí být u deskových radiátorů kryty topení ve všech místnostech, např. herny, umývárny, šatny. Případně, který právní předpis toto řeší?
Vydáno: 08. 03. 2016
Jaká osvědčení, školení, znalosti atd. a dle čeho musí mít zaměstnanec, který by školil ostatní zaměstnance firmy na zařízení HYRA (hydraulické zdvihací zařízení pro manipulaci s mostními konstrukcemi).
Vydáno: 24. 02. 2016
Oba rodiče jsou zaměstnáni, daňové zvýhodnění na nezletilé dítě uplatňuje matka, zaměstnavatele nezměnila. Je povinností zaměstnavatele manžela matky každoročně vystavovat potvrzení, že on daňové zvýhodnění neuplatňuje? Rovněž on zaměstnavatele nezměnil. Myslím si, že nedošlo ke změně podmínek. Podle § 38l odst. 5 se nové doklady potvrzující nárok na odpočet (zvýhodnění) předkládají pouze při změně podmínek.
Vydáno: 18. 02. 2016