Dovolenou zaměstnanci určuje (až na zákonné výjimky) zaměstnavatel, aby měl možnost vybrat vhodnou dobu jejího čerpání (s přihlédnutím k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance).
Základní informace
Určit čerpání dovolené není pouze právem…
Celý článek
Zaměstnavatel nemůže jednostranně určit zaměstnanci dovolenou na dobu překážek v práci. U některých překážek ji může určit na žádost zaměstnance.
Základní informace
Zaměstnavatel je povinen určit zaměstnanci dovolenou v kalendářním roce, za nějž náleží, je však na jeho rozhodnutí, kdy…
Celý článek
Dovolená, kterou si zaměstnanec nestihl vyčerpat v kalendářním roce, ve kterém mu právo na ni vzniklo, se vždy převádí do následujícího roku.
Základní informace
Zaměstnavatel je povinen určit zaměstnanci dovolenou tak, aby si ji celou vyčerpal v kalendářním roce, za který přísluší (celou…
Celý článek
Výjimkou z pravidla, že o době čerpání dovolené rozhoduje zaměstnavatel, je situace zaměstnankyně mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou.
Základní informace
Zaměstnavatel nemůže nařídit čerpání dovolené zaměstnankyni na dobu čerpání mateřské dovolené a zaměstnankyni či zaměstnanci na…
Celý článek
Ze základního pravidla, že dobu čerpání dovolené určuje zaměstnanci zaměstnavatel, upravuje zákoník práce dvě výjimky.
Základní informace
Výjimkami z určení čerpání dovolené zaměstnavatelem je situace, kdy zaměstnankyni skončí mateřská dovolená (či zaměstnanci rodičovská dovolená v …
Celý článek
Pro účely vzniku práva na dovolenou se některé překážky v práci považují za výkon práce.
Základní informace
Jednou z podmínek vzniku práva na dovolenou za kalendářní rok je odpracování alespoň 60 pracovních dnů v příslušném kalendářním roce. Právo na dovolenou za odpracované dny je…
Celý článek
V případě, kdy má zaměstnanec pracovní dobu rozvrženou nerovnoměrně, musí zaměstnavatel výměru dovolené vypočítat z průměrného počtu směn takového zaměstnance.
Základní informace
U zaměstnance s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého…
Celý článek
Pokud dochází v průběhu kalendářního roku ke změně rozvržení pracovní doby, přísluší zaměstnanci za tento rok dovolená v poměru, který odpovídá délce příslušného rozvržení pracovní doby. Je tak nezbytné vypočítat pro daný kalendářní rok dvě dovolené (za každé období samostatně).
Základní…
Celý článek
Čerpání dovolené určuje zaměstnanci zpravidla zaměstnavatel, a to na základě písemného rozvrhu dovolených.
Základní informace
Dovolenou je zaměstnavatel povinen určit tak, aby ji zaměstnanec mohl vyčerpat zpravidla vcelku. Zaměstnavatel může rozhodnout o čerpání dovolené i tak, že bude…
Celý článek
Dobu čerpání dovolené určuje zpravidla zaměstnavatel, přičemž by měl postupovat dle písemného rozvrhu čerpání dovolené.
Základní informace
Při tvorbě rozvrhu čerpání dovolené zaměstnavatel přihlíží ke svým provozním poměrům, zároveň je ale povinen přihlédnout i k oprávněným zájmům zaměstnanců…
Celý článek